Techmania Plzeň

3. 6. 2022 výukový program ERASMUS+

Dne 3. 6. 2022 žáci II. stupně s učiteli vyjeli v rámci projektu ERASMUS+ do Techmanie do Plzně.
Nejprve si vyzkoušeli různé mechanické stroje a přístroje. Nejvíce je zaujala nakloněná rovina podlahy bytu. Zjišťovali sílu magnetu, skládali různé převody ozubených kol, snažili se ovládnout sílu vzduchového proudu, sestavovali autíčka s co nejlepší aerodynamikou a zkoušeli další mechanické funkce.
V části věnované rychlosti, síle a zvuku se dozvěděli, jakou rychlost a sílu má jejich ruka. V imaginárním lese zkoušeli poznat, z které části přichází zvuk některého ze zvířat.
V pavilonu optiky je zaujala blesková koule. Největší úspěch měla luminiscenční deska, na které si mohli vyfotit své obrysy.
V části věnované vodě je zaujala funkci vodního kola. Zajímavý byl provoz zdymadla, vyzkoušeli si, jak se ovládá i s lodičkou. Pokoušeli se také ovládat různá přečerpávací zařízení.
Ochrana životního prostředí, recyklace a obnovitelné zdroje jsou tématy právě probíhajícího projektu ERASMUS+, kterého se aktivně účastníme. Proto jsme se zaměřili hlavně na vodu. Její využití a ochranu.
Žáci odcházeli z Techmanie plni zážitků a nových poznatků. Mnozí si ověřili v praxi to, co znali ze školních lavic.

Vladimír Šmahel, třídní učitel VIII. tř.