Okrasné jezírko

Okrasné jezírko, které vzniká na naší školní zahradě, má zahradu nejen zkrášlovat, ale má být i součástí projektu Erasmus, kdy poznáváme přírodní prostředí a učíme se o významu vody v přírodě.

S podobným útvarem – mokřadem - se setkáváme i ve volné přírodě, kde má nezastupitelnou funkci.
Mokřadem jsou území bažin, slatin, rašelinišť i území pokrytá vodou, přirozená i uměle vytvořená, trvalá či dočasná, s vodou stojatou či tekoucí, sladkou nebo slanou.

Mokřady patří mezi nejvýznamnější ekosystémy. Podílejí se na koloběhu vody v přírodě, udržují vodu v krajině, příznivě ovlivňují podnebí a ovzduší, jsou zdrojem potravy mnohých živočichů.
Jsou domovem specifických společenstev a jinde se nevyskytujících nebo vzácných druhů rostlin, živočichů, hub a mikroorganismů.

Okrasné jezírko

Naše školní jezírko bude napájeno dešťovou vodou a jistě se stane domovem pro různé druhy rostlin jako je leknín, blatouch, nejrůznější řasy a trávy.
Rádi se v něm vykoupou a napijí ptáci, kteří na naší školní zahradě hnízdí, možná se v něm zalíbí i menším druhům žab a těšíme se, že se v něm bude dařit i rybičkám.
Každopádně to bude ale vhodné místo k pozorování nejrůznějších rostlinných i živočišných druhů.

Zpracovali žáci 8. a 9. ročníku