Od zrníčka po pecen chleba, zvířátka na statku - výukový program

26.5.2023 výukový program - Zámecký statek Újezd nade Mží

Návštěva Zámeckého statku Újezd nade Mží

Dne 26.5.2023 navštívily děti z naší školy ekologickou farmu rodiny Slepičků v Újezdu nade Mží. Spolek Žinafa (neboli Život na farmě) zvelebuje zámecké místo, pečuje o zvířata na farmě a připravuje interaktivní programy o přírodě, zvířatech a historii.
Žáci nižších ročníků se zúčastnili výukového programu „Zvířata na statku", během kterého si prošli Farmářovu stezku v areálu statku. Prohlédli si koně, pávy, pštrosy, lamy, oslíky, ovce, kozy a mnoho dalších zvířat. Paní průvodkyně děti seznámila s řadou zajímavých informací ze života zvířat. Nezapomenutelným zážitkem byla pro děti možnost pochovat si morčátka a králíčky, bavilo je také krmení zvířat. V rámci programu si vyrobily obrázek s ovečkou z pravé ovčí vlny.
Pro starší žáky byl připravený výukový program „Od zrníčka po pecen chleba", kde se dozvěděli mnoho zajímavostí z historie o pečení chleba, zkusili si vymlátit cepem zrníčka z obilí a mlít mouku mezi kameny. Každý žák si dokonce upekl svůj vlastní chléb a obdržel osvědčení „Dětský pekař".
Děkujeme Žinafákům za zábavné a zároveň poučné dopoledne na Zámeckém statku a budeme se těšit na další návštěvu.
Akce byla dotována z Operačního programu Jan Amos Komenský.

Mgr.Liliana Chlumová, učitelka