Lucembursko 2013

Echternach 13. - 17. 5. 2013: Na kole Lucemburskem aneb 1. projektové setkání partnerských škol

V týdnu od 13. do 17. května se uskutečnilo 1. projektové setkání partnerských škol programu Comenius s názvem „Křížem krážem Evropou – Sport nezná hranic. Účastníkem projektu je kromě stříbrské základky v Revoluční ulici 5 zahraničních škol pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami: z německého Rudolstadtu a Schweichu, polské Lesnici, z lucemburského městečka Echternach a chorvatského přímořského města Pula. Koordinátorskou školou je jako v předešlých dvou mezinárodních projektech Staatliches Förderzentrum J.H.Pestallozsi v Rudolstadtu.

Projekt je opět dvouletý a každá škola v průběhu jeho trvání zorganizuje jedno týdenní sportovně zaměřené projektové setkání žáků nebo se bude na jeho organizaci podílet.
První společné setkání připravily hned 2 partnerské školy - Levana Schule ze Schweichu a Centre d'Education Différenciée z Echternachu, tématem sekání byla cyklistika a program byl vskutku pestrý.

V úterý jsme navštívili partnerskou školu v blízkém Schweichu a strávili zde společný projektový den. Odpoledne jsme se po řece Mosele dopravili do Muzea kol v Traben - Trarbachu. Další dva dny jsme řádně „šlápli do pedálů". Ve středu podnikli zdatnější cyklisti 40 km výlet podél řeky Mosely, ti méně zdatní mohli zlepšit své cyklistické dovednosti na dopravním hřišti v Mondorfu. Ve čtvrtek všichni prošli odborným výcvikem jízdy na horských kolech vedeným profesionálními trenéry. V rámci večerního programu jsme se mohli seznámit díky prezentacím žáků s nejlepšími cyklisty jednotlivých států a s tím lucemburským jsme se setkali dokonce osobně. Bývalý závodník v silniční cyklistice Kim Kirchen přijal pozvání a velmi ochotně odpovídal na dotazy účastníků.

Projektové setkání uteklo jak voda, jako ostatně pokaždé. Sotva jsme doma vybalili, čeká nás další cesta. Tentokrát nás Comenius zavede do Polska. Tématem 2. společného projektového setkání je lehká atletika a vyrážíme již 3. června.

Mgr. Jasmína Vaňková, učitelka a koordinátorka projektu