Životní prostředí nám není lhostejné

projekt EVVO - 22.6.2021

Jaký je náš skutečný vztah k životnímu prostředí?

Už se stalo tradicí, že se s žáky naší školy staráme o příjemnější prostředí pro nemalé hejno vodního ptactva i dalších, méně viditelných obyvatel mlékárenského rybníka ve Stříbře.
Také letos vyrazil s žáky II. stupně, Ing. Bedřich Zdráhal, k úklidu této lokality. Za necelou půlhodinu naplnili tři pytle plastovým, skleněným i kovovým odpadem. A to je jen tzv. špička ledovce, daleko větší „bohatství" se skrývá pod hladinou.
Společně s žáky se zamýšlíme nad tím, proč nedochází k žádné výrazné změně ve stavu našeho životního prostředí.
Nepořádek ve vzdálenějším okolí, či v rybníku samotném nikoho nezajímá. Ve večerních i nočních hodinách vysedává na lavičkách mládež konzumující mnohdy alkohol. Skleněný, plastový a jiný odpad pak končí, kde jinde, než ve vodě rybníka. V lepším případě zůstane část tohoto odpadu na břehu. Jistě by nebylo na škodu, kdyby těmto odlehlým končinám věnovala zvýšenou pozornost například městská policie.
Neutěšená konstatování, ale o to větší je naše uspokojení nad tím, že se najdou lidé, kteří alespoň občas přikrmují vodní ptactvo v zimním období. Děkujeme!
Do budoucna bychom si přáli, aby se vztah mnohých občanů a především mládeže k našemu životnímu prostředí změnil. Po dlouholetých zkušenostech je to spíše tzv. zbožné přání. Naše krásná příroda si to jistě zaslouží.

Mgr. Jaroslava Londová, učitelka, koordinátorka EVVO, ZŠ Stříbro, Revoluční 1431