Remerschen 2016

Od hroznů k vinnému moštu

2. projektové setkání mezinárodního projektu Europäischer Berufswahlpass v rámci programu Erasmus+ se uskutečnilo v posledním zářijovém týdnu v Lucembursku ve vinařském městečku Remerschen.

Hostitelská škola z lucemburského Echternachu připravila zajímavý a pestrý program věnovaný tentokrát vinařství. Účastníci se v průběhu týdne dozvěděli, jak se pěstuje vinná réva a jak se dál zpracovává, měli také možnost si některé dílčí postupy sami vyzkoušet. Ve svažitých vinicích nad řekou Moselou sklízeli hrozny, na ručním lisu lisovali vinný mošt, v muzeu vyráběli etikety na skleněné lahve. Malebný kraj vinic poznali dokonale, plavili se po řece Mosele na replice staré římské vinařské lodi a na palubě výletního parníku, šplhali se vinicemi na korbě vinařského povozu a užívali si krásných výhledů.

Oblast kolem řeky Mosely, kde setkání škol probíhalo, je proslulá nejen svými vinicemi, ale sehrála důležitou roli v evropských mezinárodních vztazích. Žáci zúčastněných škol podnikli pěší výpravu do blízkého Schengenu a navštívili hlavní město Lucemburk.

Mgr. Jasmína Vaňková, koordinátor projektu